piątek, lutego 29, 2008
Komputer dla każdego ucznia - tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomysł dobry, ale drogi. Dyrektorzy szkół muszą dokonywać akrobacji w szkolnych planach, a samorządowcy powinni już szukać pieniędzy na dodatkowe lekcje i komputery. Na stronie internetowej MEN-u jest już projekt zmian w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Znajduje się w nim zdanie: "na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z informatyki, elementów informatyki i technologii informacyjnej liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej".
czwartek, lutego 28, 2008
Second Life becomes arena for promotion of education
Second Life offers virtual classrooms for major colleges and universities, including the University of Florida, Princeton, Rice University, University of Derby (UK), Vassar College, the Open University (UK), Harvard, INSEAD, VU university of Amsterdam (Holland), TU Delft (Holland)...
Etykiety: english
środa, lutego 27, 2008
Elektroniczny dziennik ucznia
Błogosławieństwo dla rodziców, przekleństwo dla wielu uczniów - o elektronicznym dzienniku pisze "Polska". Dzięki niemu rodzice mogą na bieżąco przez internet kontrolować postępy w nauce swoich dzieci. Funkcjonuje już w blisko 200 szkołach w Polsce.
wtorek, lutego 26, 2008
Rozmowa o nauczaniu 2.0
Coraz nowsze interaktywne narzędzia kształcenia online oraz częstsze korzystanie przez wykładowców z nowoczesnych technologii edukacyjnych umożliwiają osobom uczącym się szerszą partycypację w procesie nauczania, jak również branie większej odpowiedzialności za własny proces uczenia się w ramach studiów w szkole wyższej.
poniedziałek, lutego 25, 2008
"Platforma @ntykorupcyjna" - antykorupcyjny kurs internetowy
To internetowy kurs organizowany przez Wyższą Szkołę Administracji Publicznej (WSAP) w Białymstoku. Ma pokazać sposoby walki z tym zjawiskiem i promować antykorupcyjne zachowania. Partnerem i inspiratorem projektu, który ma charakter pilotażowy, jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) - organizacja pozarządowa, która od 2001 roku organizuje akcje społeczne służące promowaniu postaw antykorupcyjnych. 4-miesięczny kurs skierowany jest do uczniów, studentów i nauczycieli. Więcej...
niedziela, lutego 24, 2008
Focus.pl popularno-naukowy
Wydawnictwo G+J uruchomiło portal Focus.pl, skierowany do osób, które interesują się tematyką popularno-naukową. Użytkownicy serwisu będą mogli w nim publikować w nim własne artykuły, tworzyć galerie zdjęć i filmów. Najaktywniejsi członkowie serwisu zdobywają atomy (punkty) i budują swoją pozycję w społeczności.
sobota, lutego 23, 2008
Kurs e-learning dla dzieci
Fundacja Dzieci Niczyje udostępniła pierwszy z sześciu bezpłatnych kursów e-learning z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. "Projekt współrealizowany jest przez Fundację Grupy TP i zakłada produkcję kursów, których adresatami będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dodatkowo przewiduje stworzenie kursów e-learning dla rodziców i nauczycieli". Więcej...
piątek, lutego 22, 2008
Notatki z samoprzylepnych kartek będzie można przetwarzać w komputerze
System "Quickies", pozwalający organizować w komputerze ręcznie pisane notaki stworzyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Aby w pełni skorzystać z systemu elektronicznych notatek potrzebne są zmodyfikowane karteczki typu Post-It, elektroniczny pad (rozpoznający pismo odręczne) i komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Więcej...
czwartek, lutego 21, 2008
Dzięki Komisji Europejskiej tłumaczenie wspomagane komputerowo bardziej dostępne
Komisja Europejska podejmuje dalsze działania w celu promowania wielojęzyczności - utrzymywany przez Komisję zbiór około 1 miliona zdań z wysokiej jakości tłumaczeniami na 22 z 23 oficjalnych języków UE - jest jak dotychczas największym zbiorem w tak wielu językach. Teraz jest on ogólnodostępny. Takie dane są szczególnie przydatne dla twórców systemów tłumaczenia maszynowego, w których automatyczne oprogramowanie tłumaczeniowe "uczy się" prawidłowego i zgodnego z kontekstem tłumaczenia słów i wyrażeń na podstawie tekstów przetłumaczonych metodą tradycyjną. Dane te mogą również być przydatne dla innych rodzajów oprogramowania językowego, jak np. programów sprawdzających pisownię lub gramatykę, słowników internetowych i wielojęzycznych systemów klasyfikacji tekstów. Więcej...
środa, lutego 20, 2008
Edukacyjne laptopy za 1000 zł
Komputery przenośne stworzone główne z myślą o uczniach i studentach są tańsze i prostsze w obsłudze od tradycyjnych notebooków. W drugim kwartale tego roku do polskich sklepów trafi pierwszy taki komputer.
wtorek, lutego 19, 2008
Akademia Bezpiecznego Internetu
Internet to globalna społeczność, w której trzeba wiedzieć jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić innym i samemu ustrzec się przed różnymi niebezpieczeństwami. Ta wiedza potrzebna jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka serwisów, pomagających dzieciom i ich rodzicom w bezpiecznym i mądrym korzystaniu z sieci.
poniedziałek, lutego 18, 2008
Bezkrytyczna wiedza z sieci
Internet ułatwia dotarcie do olbrzymiej ilości informacji o najróżniejszej wartości, jednak nie przyczynia się do powiększania zasobu wiedzy przeciętnego użytkownika. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili badania, z których wynika, że w sieci przywiązujemy większą wagę do tych informacji, które potwierdzają nasze wcześniejsze przekonania.
niedziela, lutego 17, 2008
Powstaje projekt e-Zdrowie
Projekt e-Zdrowie, który powstaje na Dolnym Śląsku, ma umożliwić stworzenie cyfrowych baz danych pacjentów oraz rozwój telemedycyny. Ma być zrealizowany do końca 2011 roku, kosztem blisko 75 mln złotych. Więcej...
sobota, lutego 16, 2008
Nowy numer e-mentora
14 lutego br. ukazał się nowy, 23. numer dwumiesięcznika e-mentor. W tym wydaniu, z zakresu e-edukacji, polecić należy artykuły nt. wirtualnych pacjentów jako narzędzia nauczania oraz Shibboleth czyli uniwersalnego klucza do serwisów edukacyjnych, jak również opracowania dotyczące Web 2.0 i Web 3.0 w kontekście rozwoju e-learningu. Na temat wagi e-learningu w kształceniu akademickim przeczytać można również w wywiadzie z przewodniczącym PKA.
piątek, lutego 15, 2008
E-egzamin gimnazjalny
Rusza E-egzamin 2008. To pierwszy w Polsce próbny egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej, przeprowadzany drogą elektroniczną. Uczniowie będą zdawać go przy komputerach podłączonych do internetu, a zadania będą miały ciekawą, multimedialną formę. Następnego dnia po egzaminie każdy zdający pozna swój wynik, a szkoła otrzyma zadania egzaminacyjne, które będzie można wykorzystać w pracy dydaktycznej.
czwartek, lutego 14, 2008
Comarch nadal będzie rozwijać NBPortal
Comarch podpisał z Narodowym Bankiem Polskim kolejną umowę na rozwój oraz utrzymanie Portalu Edukacji Ekonomicznej NBP. Poza utrzymaniem portalu umowa przewiduje również bardzo mocny rozwój usług multimedialnych i interaktywnych utwierdzających pozycję platformy w świecie Web2.0.
środa, lutego 13, 2008
Filmowy projekt edukacyjny IPN
Krótkie fragmenty filmów pokazujących różne aspekty rzeczywistości PRL, pomocne w nauczaniu historii tego okresu - znalazły się w materiałach edukacyjnych wysyłanych przez IPN do szkół ponadpodstawowych. Więcej...
wtorek, lutego 12, 2008
Virtual Workplaces in the Classroom
Today's business students have grown up with computer-based simulations. So it's only natural that business simulations are growing in popularity in business-school programs — and threatening the once unassailable dominance of the case study. Online simulations tend to be closer to reality than lectures and straight theory. More...
Etykiety: english
poniedziałek, lutego 11, 2008
Już 12,5 miliona Polaków w sieci
Z badań NetTrack wynika, że w 2007 roku z internetu korzystało aż 41,5% Polaków w wieku powyżej 15. roku życia. Dostęp do sieci miało więc 12,5 miliona mieszkańców naszego kraju. Z internetu korzysta nieco więcej panów (51%) niż pań (49%).
niedziela, lutego 10, 2008
Internet na wsi dzięki Centrom Kształcenia na Odległość
Mieszkańcy wsi mogli się jeszcze parę lat temu czuć poszkodowani, bo to przecież w miastach wcześniej można było korzystać z internetu. Teraz jednak szybko nadrabiają zaległości. Ci, którzy nie mają internetu w domu mogą korzystać z niego np. w Centrach Kształcenia na Odległość - opisuje "Dziennik Zachodni".
"Jesteśmy teraz na etapie wyposażania centrów w sprzęt. Właściwie wszystkie w województwie powinny ruszyć dosłownie na dniach" - zapewnia Ryszard Kłak, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu. Z tego samego unijnego źródła są finansowane też tzw. wioski internetowe. Pierwszą w Polsce otwarto w grudniu ubiegłego roku we wsi Grabowa w gminie Łazy.
"Jesteśmy teraz na etapie wyposażania centrów w sprzęt. Właściwie wszystkie w województwie powinny ruszyć dosłownie na dniach" - zapewnia Ryszard Kłak, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu. Z tego samego unijnego źródła są finansowane też tzw. wioski internetowe. Pierwszą w Polsce otwarto w grudniu ubiegłego roku we wsi Grabowa w gminie Łazy.
sobota, lutego 09, 2008
e-projekt Pomysł na sukces
E-learning to sposób na nowy zawód, podniesienie kwalifikacji osób po 50 roku życia zagrożonych zwolnieniem z pracy. O projekcie "Pomysł na sukces" opowiada Aureliusz Myrcik, specjalista ds. szkoleń.
piątek, lutego 08, 2008
Report looks at schools' success with Moodle
A new report from the Consortium for School Networking (CoSN) aims to introduce educators to Moodle, an open-source software program for managing courses online. Moodle enables teachers to develop online curricula and lesson plans, administer assignments and quizzes, and participate in professional development activities from home. It also allows students to engage in lessons off-site if they have internet access, providing a valuable school-to-home connection that can maximize learning. More...
Etykiety: english
czwartek, lutego 07, 2008
Nabór ekspertów do ewaluacji ex-post dla Leonardo da Vinci
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie" ogłasza nabór ekspertów, którzy są zainteresowani ewaluacją projektów ex-post. Ewaluacja obejmuje wyniki (produkty) wszystkich projektów, realizowanych w ramach programu Leoanrdo da Vinci (pod kierunkiem polskich instytucji we współpracy z partnerami zagranicznymi) - w tym m.in. projektów e-learningowych.
środa, lutego 06, 2008
Wirtualne środowisko biznesowe – Second Life menedżera
Efektywne szkolenia przy pomocy "wirtualnych środowisk biznesowych" polegają przede wszystkim na prezentacji i analizie danych biznesowych; to funkcje, z którymi komputery są w stanie poradzić sobie szybko i precyzyjnie. Przykładami gier strategicznych są Emerald, Global Management Challenge, Marketpace i kilka innych obecnych na naszym rynku. W takich projektach nauka łączy się z praktyką, a zdobywaniu wiedzy towarzyszy zdrowy duch rywalizacji. Więcej...
wtorek, lutego 05, 2008
Na Kujawach powstaje sieć informacyjna
Jeszcze w tym miesiącu użytkownicy internetu otrzymają dostęp do Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej, która połączy wiele miejskich instytucji, w tym szkoły i biblioteki. Wkrótce, w ramach sieci, pojawią się także nowoczesne usługi.
poniedziałek, lutego 04, 2008
Giunti Labs and Cegos announce global partnership
Giunti Labs, Europe's leading e-learning and mobile learning content management technology provider, is partnering with Cegos, the number one European training company. Under the terms of this strategic partnership, Cegos will promote Giunti Labs’ learn eXact learning content management system (LCMS) suite of products as its first choice content production tool. Giunti Labs will promote the Cegos course catalogue alongside its own bespoke content production services. More...
Etykiety: english
niedziela, lutego 03, 2008
Kurs e-learningowy dla nauczycieli nt. GPW i rynku kapitałowego
Ruszyły zapisy na kolejne edycje e-learningowego kursu pt. Giełda Papierów Wartościowych i rynek kapitałowy. Celem Kursu jest kształcenie lokalnych liderów, dysponujących wiedzą z zakresu rynku kapitałowego, niezbędną w inwestowaniu, jak również w propagowaniu problematyki giełdowej i finansowej w środowisku, w szczególności wśród młodzieży szkolnej. Program skierowany jest do nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów kierunków ekonomicznych i pedagogicznych. Udział w Kursie jest nieodpłatny.
Kurs realizowany jest przez FERK i FPAKE, pod patronatem KNF oraz GPW. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem limit przyjęć dla II i III edycji Kursu został zwiększony – z 40 na 120 uczestników. Zapisy przyjmowane są do dnia 18 lutego br. Kurs rozpoczyna się 3 marca i trwa trzy miesiące.
Kurs realizowany jest przez FERK i FPAKE, pod patronatem KNF oraz GPW. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem limit przyjęć dla II i III edycji Kursu został zwiększony – z 40 na 120 uczestników. Zapisy przyjmowane są do dnia 18 lutego br. Kurs rozpoczyna się 3 marca i trwa trzy miesiące.
sobota, lutego 02, 2008
U.K. teachers: Web plagiarism a serious problem
Fifty-eight percent of the teachers interviewed in a questionnaire presented by the Association of Teachers and Lecturers, an educators' union in the U.K., had come across plagiarism among their sixth-form pupils - those who are in their final two years of secondary education.
Etykiety: english
piątek, lutego 01, 2008
Polscy pracodawcy boją się e-learningu
Nauczanie przez internet jest na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowanym i jednym z najskuteczniejszych sposobów przekazu wiedzy i prowadzenia szkoleń. Daleko nam jednak do Zachodu, gdzie przedsiębiorcy i ich pracownicy od lat korzystają z zalet tej formy kształcenia zawodowego. Specjaliści Akademii PARP przeprowadzili badania w sektorze MŚP, analizujące stosunek do e-learningu w Polsce.