poniedziałek, grudnia 31, 2012
Ciekawie i zrozumiale opowiedzieć w ciągu trzech minut o prowadzonych badaniach naukowych – to zadanie uczestników konkursu FameLab. Już po raz drugi młodzi polscy naukowcy mogą wziąć udział w tym naukowym show talentów. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia 2013 r.
niedziela, grudnia 30, 2012
Blogujmy po wiedzę i umiejętności
Poruszając się po zasobach internetu wpadamy na ich strony co chwilę. Pod koniec 2010 r. ponad 11 milionów Polaków odwiedzało różne blogi obok głównych serwisów informacyjnych i społecznościowych. Łączną liczbę blogów szacowano wówczas na świecie na ok. 135 mln, z czego w Polsce zarejestrowanych było ich około 3 milionów. Czy można je wykorzystać w edukacji szkolnej? Tak, a nawet trzeba!
sobota, grudnia 29, 2012
UMK: Publikacje za darmo i dla wszystkich
UMK zachęca pracowników, by udostępniali w sieci swoje artykuły naukowe, monografie i skrypty - za darmo i dla wszystkich. Ilu pójdzie za jego namową?
piątek, grudnia 28, 2012
Wyniki wdrożenia formy blended learning na kierunku Logopedia z audiologią na UMCS
Na świecie nieustannie wprowadzane są nowe metody i techniki leczenia, badania i diagnozowania, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia naukowe oraz technologiczne. Ogół działań, łączących w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny, określany mianem „telemedycyny”, kojarzony jest przede wszystkim z diagnostyką i terapią na odległość. Jednakże telemedycyna wspiera również działalność naukową, komunikację i prowadzenie konsultacji między jednostkami oraz dostarcza rozwiązań i metod, które ułatwiają dostęp do aktualnej wiedzy i najnowszych osiągnięć medycznych. Tym samym zwiększają się możliwości szkolenia lekarzy, personelu medycznego oraz pacjentów. Zastosowanie nowych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ponoszonych przez medyczne jednostki badawczo-rozwojowe nie tylko na leczenie, ale także działalność szkoleniową.
czwartek, grudnia 27, 2012
The Seven Futures of American Education: Improving Learning & Teaching in a Screen-Captured World - a book review
The author posits that American society, and to a great extent its education system, are cyberized - meaning adapted to digital technology to the extent that we depend on it as much as we depend on electricity. He argues that cyberization is an effective lens through which to understand the transformational undercurrents affecting American education.
Etykiety: english
środa, grudnia 26, 2012
Niepowodzenia edukacyjne w kształceniu zdalnym
Niepowodzenie jest nieodłączną częścią procesu dydaktycznego. Refleksja nad niepowodzeniami dydaktycznymi jest jednak podejmowana właściwie wyłącznie w kontekście kształcenia szkolnego, rzadziej kształcenia w szkolnictwie wyższym, a prawie wcale nie towarzyszy akademickiemu kształceniu zdalnemu. Artykuł ma w założeniu zebrać i usystematyzować rozproszone do tej pory spostrzeżenia dotyczące niepowodzeń dydaktycznych w kształceniu zdalnym. Autorzy proponują i opisują zmodyfikowaną w stosunku do klasycznej klasyfikację przyczyn niepowodzeń dydaktycznych (dotyczące procesu uczenia się, procesu nauczania oraz uwarunkowań środowiskowych w odróżnieniu od najczęściej podawanej klasyfikacji: przyczyn biopsychicznych, pedagogicznych, społeczno-ekonomicznych). Podkreślają też konieczność podejmowania działalności mającej na celu zapobieganie niepowodzeniom edukacyjnym (profilaktyka, diagnoza, terapia) w kształceniu zdalnym.
wtorek, grudnia 25, 2012
Machinima - edukacyjny wymiar kina wirtualnej rzeczywistości
Machinima to technika (sztuka) tworzenia animowanych filmów w środowiskach wirtualnych. Artykuł przedstawia ją jako narzędzie edukacyjne, po które mogą sięgać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie należący do tzw. „pokolenia YouTube”.
poniedziałek, grudnia 24, 2012
Książka w dobie internetu
Zachęcamy do lektury wywiadu z Łukaszem Gołębiewskim, prezesem Biblioteki Analiz, wydawcą i autorem publikacji,m.in. najnowszej - „Gdzie jest czytelnik?”, który został opublikowany w najnowszym numerze "e-mentora"
niedziela, grudnia 23, 2012
Organizacja i zarządzanie KNO w placówce edukacyjnej – wnioski ze szkolenia
W ramach szkolenia "Doskonalenia Kadry KNO" odbył się cykl warsztatów z zakresu organizacji i zarządzania procesem kształcenia na odległość w placówce edukacyjnej. Jakie są uwarunkowania prawne wdrażania KNO? Co należy zrobić, by wdrożyć KNO z sukcesem? Jakie zagadnienia są najważniejsze z punktu widzenia szkół i nauczycieli? To wszystko omawialiśmy w ramach naszych spotkań. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją.
sobota, grudnia 22, 2012
Relacja z drugich zjazdów szkolenia "Doskonalenie kadry KNO"
W październiku i listopadzie 2012 r. odbyły się drugie, końcowe zjazdy w ramach szkolenia "Doskonalenie Kadry KNO". Szkolenie jest częścią projektu "Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie", który realizowany jest przez przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Zapoznaj się z relacją ze spotkań.
piątek, grudnia 21, 2012
Rola gier komputerowych i edutainment w edukacji
W ostatnich latach coraz większa uwaga jest poświęcana tematyce gier komputerowych i ich wykorzystania w innym niż stricte rozrywkowym celu. Rynek ten bardzo dynamicznie rośnie w siłę, co jest zasługą nie tyle ewolucji w samej branży, co zmiany jego postrzegania przez środowisko biznesowe, a także zainteresowanie się samym tematem przedstawicieli z innych dziedzin.
czwartek, grudnia 20, 2012
Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów
Maszyny będą wyposażone w smak, węch i dotyk – prognozują eksperci IBM. „W niedalekiej przyszłości komputery będą sprawniej rozwiązywać złożone zadania. Ludzie, zamiast programować komputery, po prostu powiedzą im, czego chcą" – twierdzą inżynierowie firmy IBM tworzący listę „5 na 5" – pięciu najbardziej obiecujących technologii, które będą pojawiać się w ciągu pięciu lat.
środa, grudnia 19, 2012
Jest nas 22 miliony. Polak to obywatel internetowy
22 mln z nas korzysta z internetu. 7 na 10 robi to prawie codziennie. Są i tacy, którzy siedzą w sieci na okrągło. Głównie młodzi, logują się po kilkadziesiąt razy na dobę. Reszta to użytkownicy okolicznościowi.
wtorek, grudnia 18, 2012
Kompetencje komunikacyjne dzieci w sieci
Dla wielu ludzi internet jest medium, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania; służy on zarówno do nauki, pracy, ale również zabawy, a co więcej, jego rola stale wzrasta. W środowiskach akademickich coraz większe znaczenie zaczyna nabierać naukowe opisywanie tak zwanego cyfrowego pokolenia (the digital generation), przez które rozumie się młode osoby będące z siecią za pan brat i mające do niej dostęp od najwcześniejszych lat swojego życia (Livingstone, 2003). Pokolenie digitalne ma stanowić o przyszłości elektronicznej pajęczyny. Sposób, w jaki młodzi ludzie ją wykorzystują, ma kształtować jej formę, a także skutkować ważkimi konsekwencjami dla młodzieży. [zobacz raport]
poniedziałek, grudnia 17, 2012
Legimi znów pozwala czytać bez limitu
Zajęło to kilka tygodni, ale poznańska księgarnia elektroniczna Legimi doszła do porozumienia z wydawcami i znów pozwala czytać bez limitu. Miesiąc temu wprowadzenie usługi wywołało spore zamieszanie, dystrybutorzy nie zgadzali się na model rozliczeń i formę udostępniania książek elektronicznych, co z kolei doprowadziło do zamknięcia 'Czytaj bez limitu' po zaledwie dwóch dniach, mimo że cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a aplikacja Legimi trafiła na szczyt listy najpopularniejszych w App Store.
niedziela, grudnia 16, 2012
Infographic: Online vs. Offline College Students
The debate online vs. offline learning seems interminable. There are so many points to consider that it is difficult to get a definite conclusion.
Some argue that traditional learning is better because is the only way to maintain a fluid and solid learning process. Other models are always considered inferior or less effective. [Infographic]
Etykiety: english
sobota, grudnia 15, 2012
Ruszył serwis wspieramkulture.pl
Wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy w całości dedykowany kulturze. Celem jego uruchomienia jest stworzenie nowego narzędzia, które umożliwi artystom - i tym profesjonalnym i pragnącym realizować swoje marzenia amatorom - zdobycie środków na realizację swoich artystycznych inicjatyw , a przez to zainspirowanie Twórców do pasji tworzenia. Wspieramkulture.pl to serwis, który promuje projekty kulturalne wywodzące się z różnych dziedzin oraz buduje wokół nich i ich Twórców wyjątkową społeczność.
piątek, grudnia 14, 2012
Twórcy aplikacji z grami edukacyjnymi wygrali konkurs T-Mobile Startup Challenge
Startup Duckie Deck, prezentujący innowacyjną aplikację z grami edukacyjnymi dla dzieci, wygrał 50 000 zł w konkursie T-Mobile Startup Challenge, dedykowanym internetowym oraz mobilnym startupom.
czwartek, grudnia 13, 2012
Jak gry pomagają się uczyć – wyniki badań
Najczęstsze skojarzenie osób dorosłych związane z grami, to – marnowanie czasu, czysta rozrywka. Drugie, często występujące w internecie – gry sprzyjają agresji i przyczyniają się do złych zachowań w klasie. A co wynika z badań naukowych?
środa, grudnia 12, 2012
Tablety rosną i wygrywają z czytnikami e-książek
Na świecie tablety stopniowo wypierają z rynku czytniki książek elektronicznych - wynika z danych firmy IDC. Polskie badania potwierdzają ten trend. Amerykańska firma badawcza IDC zajmująca się pomiarem rynku IT zwiększyła swoją prognozę rynku tabletów na najbliższe lata. Jej analitycy szacują, że w tym roku na całym świecie łączne dostawy do sklepów sięgną nie 117,1 mln, lecz 122,3 mln sztuk.
wtorek, grudnia 11, 2012
Polscy internauci 2012
Już 64 proc. Polaków korzysta z internetu, jednak w 2012 r. ich liczba wzrosła tylko
o 2 proc. Spośród osób, które nie używają internetu tylko 4 proc. deklaruje, że chce zacząć. Zmienia się sposób korzystania z sieci, w tym roku 16 proc. internautów korzystało z mobilnego internetu, podczas gdy w 2011 r. tylko 10 proc. Potrzebne
są też inwestycje w nowoczesną sieć i edukacja. To niektóre z wniosków przedstawionego w siedzibie Orange Polska badania World Internet Project 2012, zrealizowanego wspólnie przez Orange Polska i Gazeta.pl.
poniedziałek, grudnia 10, 2012
UKE: internet w każdym zakątku Polski do 2015 roku
Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że za dwa lata znikną wszystkie “białe plamy" na polskiej mapie dostępności internetu. Według wyliczeń Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji budowa całej infrastruktury może kosztować nawet 25 mld złotych. Część tej ogromnej inwestycji sfinansuje Unia Europejska w ramach programu walki z wykluczeniem cyfrowym. Program ten jest jednym z filarów strategii Europa 2020, która zakłada kluczową rolę dostępu do internetu w rozwoju gospodarki.
niedziela, grudnia 09, 2012
Konferencja Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej - podsumowanie
Celem spotkania była integracja środowiska edukacyjnego, biznesowego oraz administracji samorządowej. Konferencja umożliwia wymianę poglądów, myśli, analiz w zakresie zastosowania technologii informacyjnych, zapoznanie z najnowszymi trendami w IT oraz wykorzystania TIK w edukacji.
sobota, grudnia 08, 2012
MAC: Polska nie popiera ograniczeń wolności i otwartości internetu
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało komunikat w związku z udziałem polskiej delegacji w WCIT-12, międzynarodowym szczycie poświęconym telekomunikacji. Jednym z jego ważniejszych punktów są zmiany w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych.
piątek, grudnia 07, 2012
Nokia uses mobile e-learning to align social and business objectives
Web-based MoMaths service aims to plug learning gap in pupils from low-income households and create new business opportunities in Africa.
Etykiety: english
czwartek, grudnia 06, 2012
Plagiaty do kontroli
Ministerstwo Nauki chce zbudować centralny program do wykrywania plagiatów. Student wrzuci pracę do komputera i po kilku minutach dowie się, ile procent tekstu skopiował.
środa, grudnia 05, 2012
Usiądź wygodnie. E-learning
Kursy e-learningowe zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego, są tańsze i wygodniejsze od tradycyjnych metod nauki.
wtorek, grudnia 04, 2012
III edycja Konferencji E-Learning Trends: Innowacje w edukacji - Szkoła interaktywna
4 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbywa się trzecia z cyklu Konferencji e-Learning Trends. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w szkołach, włączając je do nauczania tradycyjnego oraz jak sprawnie organizować funkcjonowanie placówek oświatowych i jak przygotować kadrę dydaktyczną do pracy w szkole cyfrowej, a także będą mogli zapoznać się z ofertą producentów i dystrybutorów oprogramowania edukacyjnego oraz najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego wykorzystywanego w edukacji.
poniedziałek, grudnia 03, 2012
More prestigious colleges offer courses online
Last spring, Harvard and MIT announced a $60 million plan to make scores of their courses available for free online. The partnership, called edX, aims to reach a billion people around the world. "This is the year of disruption for education," says MIT computer scientist Anant Agarwal, the president of edX. "The time is right because the Internet is available in large parts of the world. Computers and tablets have become relatively low cost. Things are moving extremely, extremely fast".
Etykiety: english
niedziela, grudnia 02, 2012
Nowa strategia edukacyjna UE
Wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Europa potrzebuje radykalnej zmiany podejścia do sposobu, w jaki systemy kształcenia i szkolenia są w stanie zapewnić umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Zadanie to jest utrudnione w kontekście szeroko zakrojonych środków oszczędnościowych i cięć budżetów przeznaczonych na edukację.
sobota, grudnia 01, 2012
Internetowe życie studenta
Strefa studenta Większość studentów korzysta z internetu przez 3-7 godzin dziennie. Ten czas wypełnia im rozrywka, praca i nauka. Rośnie też zainteresowanie zdobywaniem wykształcenia w trybie e-learning, jak jednak patrzą na nie pracodawcy?